Grilovací potřeby
Mimo grilu jsou pro grilování potřeba i různé potřeby, náčiní a pomůcky, bez kterých se pohodové grilování může stát i nepříjemným zážitkem.
Náčiní potřebné především k manipulaci s potravinami při grilování, je nejlepší pořizovat v sadě. Nejčastěji se vyrábí z nerezu, ale v současnosti už je i z kvalitního žáruvzdorného lehkého silikonu, mělo by mít izolovaná držadla.
Základní výbava pro grilování by měla obsahovat
-
kleště k obracení grilovaných potravin. Nejlepší jsou kleště s dlouhým držadlem. Kleště by měly by být dostatečně pevné s vroubkovaným okrajem a pojistkou proti rozevření. Kleště se používají i pro zvednutí roštu během grilování, kdy je potřeba doplnit nebo upravit dřevěné uhlí v topeništi.
-
vidličky pro přesunování potravin na roštu. Vidličkou nikdy nepícháme do masa, protože by ztratilo šťávu - potraviny vsuneme mezi hroty
-
grilovací jehly jsou k dostání v mnoha tvarech a velikostech. Většinou mají ploché čepele pro napichování masa, zeleniny i masových kuliček
-
mřížku na ryby, určenou speciálně pro grilování celých ryb
-
mřížku na drůbež umožňující grilování celé drůbeže ve svislé poloze
-
mřížku na žebírka, která je ideální pro grilování více kusů žebírek najednou
-
mřížku na špízy pro 6 až 8 kusů, usnadňující jejich otáčení a rovnoměrné propečení
-
lopatku k obracení hamburgerů nebo ryb. Držadlo je ideální dlouhé a zalomené, plocha lopatky širší a děrovaná
-
štětec na potírání grilovaných potravin olejem, marinádou…Vhodné jsou štětce s dlouhým držadlem a přírodními štětinami, silikonové se nedoporučují. Místo grilovacího štětce je možné použít i svazek aromatických bylinek.
-
grilovací misky z alobalu na grilování malých potravin, které není možné položit na grilovací mřížku
-
hliníkovou fólii, ve které můžete grilovat například maso, ryby, zeleninu bez úniku šťávy, ale také do ní můžete zabalit a udržet horké už grilovaná jídla
Mimo uvedených základních potřeb byste ještě měli mít odkapávací misky na tuk z grilovaného masa, které umístíte pod rošt. Vyrábí se ze silné hliníkové fólie a jsou k dostání v různých velikostech. Vzhledem k nízké ceně se jejich mytí po grilování nevyplatí.
Oceníte i rozprašovač na tekutá dochucovadla nebo třeba teploměr, kterým změříte teplotu uvnitř velkých kusů masa.
Zapomínat byste neměli ani na bezpečnost. Při grilování jsou nezbytné kvalitní horku odolné rukavice, a protože používáte otevřený oheň, mějte někde na blízku malý hasicí přístroj, k vodě připojenou hadici nebo alespoň vědro s vodou.
Pro větší pohodlí při grilování, ale také třeba i kvůli příjemné atmosféře můžete využít nějaké přenosné osvětlení a pod gril je dobré položit rovnou desku z nehořlavého materiálu.
Budete také potřebovat speciální kartáč na čištění roštu a kovovou lopatku na dřevěné uhlí.