Grilování v zimě díky grilovací pánvi

Blíží se konec roku a s ním silvestrovské oslavy. Celé toto období se tradičně nese v duchu dobrého jídla, ať už máte rádi českou sváteční klasiku nebo dáváte přednost moderním světovým pokrmům či snad nejradši vaříte veganské pokrmy. Možná se vám dokonce na mysl dostane grilování, vždyť silvestrovská párty s přáteli je na grilování ideální. Tedy až na to, že venku může být hluboko pod nulou a sněžit. Naštěstí se těmto problémům můžete vyhnout a připravit grilované lahůdky doma ve své kuchyni.

Existují dvě možnosti, jak grilovat v pohodlí domova – investovat do menšího grilu vhodného do interiéru, elektrického nebo lávového, anebo si koupit grilovací pánev. Pánev je skladnější a také mnohem levnější než nový gril, práci ale odvádí stejně spolehlivě a výsledkem je šťavnaté grilované masíčko, klobásky, zelenina i ryba, grilovací pánev zvládne ogrilovat vše, co běžný gril. S grilovací pánví není obtížné pracovat, podle našeho článku to zvládnete hravě.

O grilovací pánvi

Grilovací pánev od ostatních rozeznáte na první pohled, svým vzhledem je totiž jedinečná. Grilovací pánve mají často čtvercový nebo obdélníkový tvar a jsou velmi těžké a masivní, to proto, aby snesly vysoké teploty, které jsou ke grilování potřeba. Pánve jsou většinou vyrobeny z hliníku, který velmi dobře vede teplo, nemusíte se tedy bát, že by střed pánve hřál více než okraje, teplo se totiž rovnoměrně rozloží do celé plochy. Povrch grilovacích pánví bývá keramický nebo z minerálních částic, oba dva materiály jsou nepřilnavé, díky čemuž je umožněno grilování s minimem tuku nebo zcela bez něj a usnadněno následné čištění pánve. Grilovací pánve mohou být vyrobeny také z litiny. Na dně grilovacích pánví naleznete vystouplé drážky, které opatří grilované pokrmy stylovými proužky, které vznikají při grilování na roštu. To ale není jediná funkce drážek, ty mají za úkol také umožnit odtékání tuku a vypečené šťávy – ty zkapávají dolů z masa či zeleniny, takže se na nich grilovaný pokrm nedusí, a při nahnutí pánve můžete přebytečnou tekutinu snadno vylít žlábky, kterými bývají grilovací pánve vybaveny. K některým pánvím se prodávají také poklice, které nahradí víko u grilu.

Obrázek

Použití grilovací pánve

Před úplně prvním použitím je třeba grilovací pánev vypálit. To nějakou chvíli trvá a hlavně ti obnáší trochu zápachu a kouře, pokud tedy plánujete pokřtít svou zbrusu novou pánev při grilovačce s přáteli, raději si ji vypalte předem, pak už můžete rovnou grilovat. Vypálení provedete tak, že pánev omyjete teplou vodou, osušíte, vlijete asi centimetrovou vrstvu oleje a začnete zahřívat. Když začne olej tvořit bublinky a nejspíš i kouř, vypněte plamen, nechte ho zchladnout, vylijte a pánev omyjte.

Další používání grilovací pánve už je snadné. Stačí ji na zdroji tepla rozpálit, nalít tenkou vrstvu oleje, a až se olej rozpálí, vložit na pánev potraviny, které chceme grilovat. Pokud jsme je marinovali v oleji, nemusíme ho již lít do pánve, k opečení bude stačit olej, kterým jsou potraviny obaleny. Grilujeme zprudka, v průběhu přípravy pokrmy obracíme grilovacími kleštěmi nebo obracečkami, a to nejlépe z plastu nebo dřeva, abychom nepoškrábali povrch pánve. Nikdy k obracení nepoužíváme jídelní vidličky. Tuk a šťávu, které se v průběhu grilování uvolňují, vyléváme k tomu určeným žlábkem v pánvi. Povrch pánve se zahřívá rovnoměrně, není tedy třeba pánví pohybovat na plotýnce ze strany na stranu. Grilovací pánev někdy může vydávat kouř, proto doporučujeme grilovat se zapnutou digestoří.

Čištění pánve po skončení grilování není obtížné. Nejprve ji necháme zchladnout, abychom se nepopálili. Pokud na povrchu pánve nejsou žádné přípečky, stačí ji dosucha vytřít papírovou utěrkou nebo ubrouskem. Když vidíme, že si pánev žádá větší péči, omyjeme ji teplou vodou a prostředkem na mytí nádobí. Nikdy nepoužíváme drátěnku a písek ani pánev nemyjeme v myčce nádobí. Jestliže si nedokážete poradit s připečenými zbytky jídla nebo spáleninami, nechte pánev odmočit, s největší pravděpodobností však tento problém s pánví s nepřilnavým povrchem mít nebudete.

Lenka Ambrožová