Grilujeme ovoce

Letní ovoce nejčastěji využíváme k pečení dortů a koláčů, zavařujeme ho do podoby kompotů, marmelád i sirupů, balíme ho do knedlíků, vyrábíme si z něj zmrzliny a nanuky nebo ho rozmixujeme do smoothies, pochopitelně ho můžeme jíst také jen tak. Zkoušeli jste ale někdy ovoce grilovat?

Pokud si myslíte, že grilování je úprava vhodná pouze pro maso a uzeniny, případně zeleninu, jste pořádně daleko od pravdy. Zářným příkladem toho, že se dají grilovat i sladká jídla, je americká pochoutka, marshmallows opékané nad ohněm. Ještě lépe však chutná grilované ovoce. Nevěříte? Vyzkoušejte si ho sami!

 

Výběr vhodného ovoce

V létě využijeme především sezonní ovoce z našich zahrad a sadů, nejvhodnější jsou peckoviny (broskve, meruňky, nektarinky, švestky), skvělé jsou také jablka a hrušky i vodní meloun. Grilovat můžete pochopitelně i drobnější ovoce, jako jsou jahody, maliny, angrešt či třeba hroznové víno, hůře se vám s ním však bude manipulovat. Mimo letní období grilujte exotické ovoce – banány, ananas, mango, fíky nebo žluté melouny. Za vyzkoušení rozhodně stojí i grilovaný kokos a citrusy, především grep a červený pomeranč.

Pro grilování vybírejte plody zralé, ale ne přezrálé, ty by se působením tepla rozpadly. Vhodné jsou kusy zralé tak, že byste je před konzumací nechali den „dojít“, což se ale nestane, protože je budete grilovat.

 

Jak ovoce před grilováním upravit

Asi je vám jasné, že bude ovoce vyžadovat jistou přípravu, než ho dáte na gril. Naprosto samozřejmé je omytí plodů (tento krok můžete vynechat pouze tehdy, pokud máte ovoce z vlastní zahrádky a nepoužili jste na něj žádné pesticidy). Peckoviny rozpulte a vyjměte pecku, jablka a hrušky také rozpulte a vykrojte jadřinec, stopku a bubáka. Citrusy rozkrojte na poloviny nebo na silné plátky. Větší ovoce (meloun, ananas) zbavte slupky a nakrájejte na kostky nebo proužky. Banány můžete grilovat ve slupce, kterou jste ovšem předtím důkladně omyli. Snažte se zachovávat co největší kusy ovoce – bude se s ním lépe manipulovat a nebude propadávat mřížkou grilu. Drobné ovoce grilujte na hliníkových táccích nebo je napíchejte na špejli a opékejte jako špíz.

Všechno ovoce před grilováním potřete olejem. Má to dva důvody – jeden čistě praktický, a sice že se vám ovoce nepřichytí k mřížce grilu, a jeden gurmánský, poněvadž olej se postará o ještě lepší chuť ovoce. Co se týče druhu oleje, použijte nějaký méně výrazný (např. slunečnicový) nebo v lepším případě olej z ořechů nebo ze semínek hroznového vína.

Obrázek

Samotné grilování

Grilování ovoce není nic složitého, rozhodně se ale nevyplatí ho podceňovat a věnovat se při něm jakékoliv další činnosti, ovoce je totiž hotové za chvilku a velmi snadno se spálí. Proto se pokud možno od grilu nehněte a pozorně ho sledujte. Na druhou stranu se ale vyhněte neustálému obracení ovoce, čím častěji ho berete do grilovacích kleští, tím více ničíte jeho strukturu a riskujete, že se vám sladké a voňavé plody rozpadnou pod rukama.

Ovoce tedy položte na gril řeznou plochou dolů (pokud žádnou řeznou plochu nemá nebo ji má naopak z obou stran, neřešte to a prostě ho položte na gril). Opékejte zhruba 3 minuty, poté ho velmi opatrně obraťte a grilujte z druhé strany 1 až 3 minuty podle potřeby (pokud grilujete ovoce v podobě špízu, bude to trvat déle). Stále gril sledujte, a pokud uvidíte, že se ovoce pálí, okamžitě ho z grilu sejměte.

 

S čím grilované ovoce podávat

Hlavní zásada při servírování grilovaného ovoce je ta, že ho podáváme teplé. A to buď samotné, třeba jen přelité balzamikovou redukcí nebo čokoládovým, karamelovým či jahodovým topingem, anebo jako součást celého chodu. Grilované ovoce se skvěle hodí k masu (pamatujete kuřecí prsa se sýrem a broskví? Pak to vše vyzkoušejte v grilované verzi a budete nadšeni) i do salátů (ovoce je horké z grilu, ale salátové listy se samozřejmě neohřívají, nýbrž podávají vychlazené). Grilovaný meloun, fíky a broskve si skvěle rozumí se sušenými šunkami a sýry. A jako vynikající dezert poslouží grilované ovoce v kombinaci se zmrzlinou, nejlépe domácí.

Lenka Ambrožová