Drůbeží maso na gril
Pokud chcete grilované libové lehké maso, je drůbež – a především kuře a krůta – ideální volba. Kuřecí a krůtí maso obsahuje velmi mnoho bílkovin a nemá téměř žádný tuk. Drůbeží maso pro grilování by mělo být dobře ochucené.
Drůbeží maso má velmi krátkou trvanlivost a proto by se mělo připravit a spotřebovat nejpozději druhý den po nákupu. Hluboce zmrazená drůbež se rozmrazuje pomalu, nejlépe v chladničce, a rozmražené maso se musí důkladně umýt pod studenou tekoucí vodou.
Grilování drůbeže je oblíbené díky mnoha různým chuťovým možnostem, připravit se mohou jak celé kusy, tak různé porce. Na grilování se nejčastěji používají kuřecí nebo krůtí prsa, většinou jako plátky nebo steaky, případně špízy. Poměrně oblíbená jsou i stehna, paličky a křidélka. Grilovaná stehna zůstávají šťavnatá, protože je před vysušením chrání kůže a podkožní tuk, který se ale postupně vypeče. Prsa je vhodné před grilováním marinovat. Pokud grilujeme drůbež vcelku, je nejvhodnější otočný rošt. U kachen a hus je dobré propíchat kůži, aby přebytečný tuk mohl volně odkapávat.
Drůbež zůstane po grilování šťavnatá, pokud byla předem marinovaná a během grilování se potírá zbylou marinádou nebo ochuceným olejem. Marináda do masa mnohem lépe a rychleji pronikne, když prsa nebo stehna na několika místech nařízneme. Maso by se mělo marinovat alespoň 30 minut, lepší je ho ale v marinádě nechat i několik hodin.
Celé kusy nebo půlky drůbeže, a také stehna a paličky se nejlépe grilují nepřímo, křídla a maso naporcované na plátky přímým způsobem.
Kuřecí maso
Kuřecí maso se z drůbeže griluje nejčastěji. Nejvíce oblíbená jsou asi kuřecí prsa, ale nemusíte se vyhýbat ani grilování celých kuřat – není to nijak složité.
Celé kuře grilované na rožni
Na grilování celého kuřete je nejlepší použít speciální jehlu, která má postraní bodce na stehna a díky nim kuře na jehle perfektně při otáčení drží. Moderní grily mají otvory pro umístění jehly, a když použijete i malý motorek, nemusíte se už v podstatě o nic starat a stačí jen hlídat, kdy je kuře ugrilované.
Kuře samozřejmě před grilováním osolíme a okořeníme, můžeme ho také potírat marinádou.
Využívá se nepřímé grilování, průměrné kuře je hotové za 70 až 90 minut. Zda je kuře správně propečené je možné zjistit i obyčejnou grilovací jehlou, kterou zapíchneme do nejsilnější části stehna – po vytažení by měla být horká. Propečení se také pozná, když se zahýbe stehnem – dolní část stehna se u hotového kuřete v kloubu volně pohybuje. Nejpřesnější je samozřejmě teploměr na maso, který se zabodne do silné části stehna – u propečeného kuřete teplota ukazuje více než 80° Celsia.
Celé kuře grilované naplocho
Tzv. naplocho grilované kuře se griluje rozložené na roštu přímým způsobem 25 až 30 minut.
Před grilováním je ho ale nutné připravit a nechat alespoň 2 hodiny marinovat.
Příprava kuřete není složitá, v podstatě se jedná o vyříznutí páteře a zploštění masa.
- nůžkami na drůbež nebo ostrým nožem odstraníme páteřní kost
- odřízneme nebo odstřihneme konce křídel a stehen
- odstraníme krční kůstku
- kuře otočíme rozříznutou částí - zády - dolů a rukama pevně zatlačíme na prsní kost tak, aby se zlomila a kuře zploštilo
- dlouhou kovovou jehlou propíchneme křídla a mezi nimi i krční otvor druhou jedlou propíchneme v stehna a zadní část prsíček
Stejným způsobem je možné na grilování připravit i ostatní drůbež
Grilování vždy začínáme kůží dolů, aby se vypekl tuk a kůže byla křupavá.
Půlky kuřete
Kuře, rozdělené na dvě poloviny se griluje podobně jako kuře naplocho. Kořenit by se mělo suchou grilovací směsí, pokud se potírá ochuceným olejem, většinou se kůže připálí dřív, než se propeče maso. Použije-li se grilovací omáčka nebo marináda, pak by měla být octová. Sladkou se kuře potře až na konci grilování.
Půlky kuřat se grilují přímo, grilování začíná kůží dolů a trvá podle velikosti 20 až 25 minut. V suché kořenící směsi stačí nechat kuře 15 minut.
Nepřímou metodu grilování je možné použít také, půlky kuřat se ale pokládají na rošt nejprve kůží nahoru a celková doba grilování je 40 až 50 minut. Kuře je možné občas lehce potřít octovou omáčkou, na konci se používá omáčka barbecue. Pokud se podaří dodržet správnou teplotu, pak se při nepřímém grilování kuře nepřipálí.
Kuřecí prsa
Kuřecí prsa se grilují asi nejčastěji. Porce je dobré dlaní lehce naklepat a pak alespoň 1 hodinu marinovat. Využít se může přímé i nepřímé grilování, případně kombinace, kdy maso nejprve krátce grilujeme přímo a pak pomalu dokončíme grilování nepřímo na okraji roštu. Prsa zůstanou uvnitř šťavnatá, na povrchu bude jemná křupavá kůrka.
Kuřecí křídla a paličky
Kuřecí křídla a paličky se nakládají do marinády alespoň na 1 hodinu a pak grilují přímo 15 až 20 minut. Můžeme je pokládat přímo na rošt a otáčet pomocí kleští, používají se ale i grilovací jehly, na které se křídla napichují. Tento způsob umožňuje jednodušší manipulaci. Správně grilovaná kuřecí křídla i paličky musí mít křupavou kůži a tak se grilují poměrně dlouho. Je tedy nutné dávat velký pozor, aby se nepřipálila.
Krůtí maso
Krůtí maso – a to především prsa, křídla a stehna – se grilují v podstatě stejně jako maso kuřecí. Celé nebo poloviny krůty se grilují málokdy, a pokud se k této úpravě rozhodnete, musíte mít poměrně velký a výkonný gril a počítat s tím, že grilování bude trvat dlouho.