Vepřové maso na gril

Vepřové maso je pro grilování velmi oblíbené i pro jeho poměrně přijatelnou cenu. Obsahuje více tuku než hovězí, telecí nebo jehněčí maso a zůstává tak i po grilování hodně šťavnaté.

Vepřové maso musí být vždy dobře propečené. Slabší plátky se grilují přímo nad zdrojem tepla, pro silnější se využívá nepřímé grilování. Dostatečné propečení se jako u téměř všech ostatních druhů masa pozná snadno prstem – správně propečené vepřové musí být dostatečně pevné.

Při přímém grilování tučnějšího vepřového je vhodné používat misky na odkapávání tuku, případně maso grilovat nepřímo. Více tuku, a také výraznější aroma, má především grilovaný tučnější bůček, žebírka nebo plátky krkovičky.

Méně tučnější vepřové kotlety nebo steaky z kýty jsou také velmi oblíbené, před grilováním by se měly marinovat nebo by se do nich mělo alespoň vetřít koření a potřít je olejem.   

Z vepřového masa se připravují i špízy, které jsou oblíbené pro svoji chuťovou rozmanitost, kterou jim dodávají ostatní přidané suroviny – například cibule nebo jiná zelenina. Nejlepším vepřovým masem na špízy je panenka, která nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu.

Vepřové kotlety

Vepřové kotlety je potřeba před grilováním 2 až 4 hodiny marinovat, jinak budou vyschlé a tuhé. Při grilování je dobré nejprve kotlety grilovat 15 až 20 minut nepřímo a pak ještě 8 až 10 přímo. Pokud při obracení kotlety lehce přitiskneme na grilovací rošt, vytvoří se na nich typická mřížka.

Vepřová panenka

Vepřová panenka je stejně křehká a chuťově vynikající jako hovězí svíčková, je ale o mnoho levnější. Rychle vstřebává chutě a vůně různých marinovacích směsí. Vepřová panenka bývá obalená bílou šlachovitou blánou, kterou je potřeba už před marinováním malým ostrým nožem odstranit. Panenku je možné grilovat vcelku nebo naporcovanou příčně na plátky. V případě, že ji budete grilovat vcelku, je potřeba užší konce naříznout, přehnout směrem ke středu a opatrně připevnit jehlami nebo špejlemi.

Obrázek

Vepřová žebírka

Žebírka z boku jsou dalším velmi často grilovaným masem. Správně grilovaná žebírka musí být křehká, ale ne příliš měkká, měla by mít lehce sladkou chuť, mírný nádech koření a jemné aroma uzeného masa.

Hřbetní žebírka jsou menší a s pečení poměrně masitá.

Žebírka z boku jsou výrazně větší a tužší než žebírka z hřbetu, musí se grilovat poměrně pomalu, aby nevyschla.

Žebírka grilovaná na rožni jsou šťavnatá a křupavá, mají zcela jinou chuť než žebírka grilované klasickým způsobem.

Špízy

Špízy z vepřového masa jsou také velmi oblíbené. Maso se kombinuje s různými druhy zeleniny - nejčastěji paprikou a cibulí, slaninou a někdy se přidávají i kousky kuřecího masa. Špízy je nejlepší grilovat nepřímo, během grilování by se měly průběžně obracet. 

Obrázek


Uzeniny

Vepřové klobásy, klobásky, párty a další druhy uzenin se na grilu také připravují poměrně často. Už předtím tepelně upravené uzeniny stačí jen prohřát, syrové se musí samozřejmě důkladně propéct. Klobásy je před grilování dobré na několika místech propíchat slabou jehlou, aby z nich mohlas unikat pára a nepraskaly. Protože z uzenin velmi často poměrně hodně odkapává tuk, může dojít k vznícení uhlí a vzniku kouře. V takovém případě uzeniny posuňte na okraj grilovacího roštu, klobásy, párky a další uzeniny by nikdy neměly být připečené nebo spálené.

Obrázek