Vybíráme gril

Gril je celkem logicky nejdůležitější potřebou pro grilování. Na trhu je mnoho druhů a typů grilů od různých výrobců, ale vybrat ten správný není až tak složité – stačí se řídit několika základními zásadami.

Grilování je víc než jen pouhá tepelná úprava různých druhů potravin a tak je při pořizování grilu opravdu nutné vycházet z ověřených zkušeností a rad.

Základní zásady pro výběr grilu

Při rozhodování o pořízení grilu si odpovězte na tyto otázky:

  • Jaký zdroj tepla chcete používat - dřevěné uhlí, plyn nebo elektřinu?

  • Kde bude grilování probíhat - venku na zahradě nebo terase, na balkoně nebo třeba uvnitř v bytě - a kolik máte pro gril místa?

  • Budete gril přemísťovat a ukládat?

  • Jak často a pro kolik lidí budete grilovat, a jaké potraviny nejvíce?

  • Kolik peněz chcete do pořízení grilu investovat?

Zamyslete se ještě nad tím, jaké byste chtěli příslušenství a případně i nad vzhledem grilu. U dražších typů je důležitý také servis a náhradní díly.

 

Typy grilů podle zdroje tepla

Při rozhodování o výběru grilu je velmi důležitý zdroj tepla a rozhodovat se můžete mezi třemi možnostmi:

  • dřevěné uhlí nebo dřevo

  • plyn

  • elektřina

Plyn i elektřina se pro grilování používají stále častěji. Grily jsou rychleji rozpálené a také se snadněji udržují, ale postrádají kouzlo klasického grilování. Dřevěné uhlí nebo dřevo ale grilovaným potravinám vždy dodá tu správnou a jedinečnou chuť i vůni...

Elektřina

U elektrického grilu, který ale mnoho příznivců grilování neuznává, pouze zasunete zástrčku do zásuvky a pak zapnete gril. V tomto případě se ale otevřeného ohně samozřejmě nedočkáte…

Plyn

U plynových grilů se k ohřevu využívají bomby s propan-butanem, samozřejmostí je uzávěr a tlakový ventil. I když v tomto případě máme oheň, přesto pro grilování typický kouř a vůni  také mít nebudeme.

Dřevěné uhlí

Zuhelnatělé dřevo je grilovací klasika. Výhodou je poměrně nízká pořizovací cena, nevýhodou delší doba, než se uhlí rozpálí na potřebnou teplotu, a také kouř. Pokud nemáte speciální malý vnitřní gril, hodí se dřevěné uhlí podobně jako dřevo kvůli kouři jen pro venkovní grilování.

Dřevo

Pro grilování je vhodné tvrdé a voňavé dřevo - švestka, jabloň, dub, olše. I v tomto případě trvá dost dlouho, než se rozpálí a vznikne dostatek žhavých uhlíků, špatně se udržuje i stálá teplota. Stejně jako u dřevěného uhlí se na dřevu může grilovat jen venku.