Grilovací vychytávky, které musíte mít

První polovina letních prázdnin je za námi, a vy jste ještě neměli pořádnou grilovačku? Nyní je ten správný čas! Kromě pěkného počasí, přátel či rodiny a dobrého jídla budete potřebovat také správné grilovací vybavení. Náš e-shop naštěstí nabízí hned několik různých pomůcek, díky nimž bude grilování snadné a zábavné.

Mezi nejdůležitější vybavení pro grilování patří samozřejmě gril, nebo alespoň rošt, který umístíte nad otevřený oheň. Výběr grilu je tak obsáhlé téma, že se mu budeme věnovat někdy jindy v samostatném článku. V tomto se zaměříme na malé, ale šikovné pomocníky, kteří sice nejsou nezbytní, rozhodně ale nebudete litovat, když si je pořídíte. Mezi takové vybavení počítáme grilovací kleště, jehly, hliníkové tácky, mašlovačky na marinády apod.

 

Grilovací kleště

Čím obracet maso, klobásy i zeleninu na grilu? Ostří hoši to někdy zkouší rukama, což může skončit popáleninami. Další možností jsou vidličky, když ale maso nebo klobásu propíchnete, ochudíte se o lahodnou šťávu, která z nich ihned vyteče, nehledě na to, že propíchané jídlo nevypadá zrovna nejlíp. Můžete si zkusit pomoct i obracečkou, kterou běžně používáte na lívance a bramboráky, zázraky ale nečekejte. Na obracení při grilování jsou zkrátka nejlepší kvalitní kleště, a to buď nerezové (ale s dřevěnou nebo odolnou plastovou rukojetí, která se nebude tolik zahřívat), nebo plastové či silikonové. Kleště by měly být přímo určeny ke grilování, aby se nestalo, že se vám začnou v ruce roztékat. Kvalitní grilovací kleště vydrží dlouhou dobu a jsou šetrné k obracené potravině – zmáčknou ji dostatečně silně, aby nevyklouzla, ale zároveň ne tak moc, aby ji jakýmkoliv způsobem poškodily.
Náš e-shop nabízí kvalitní grilovací kleště z odolného silikonu značky LotusGrill, navíc ve stylové světle zelené barvě.

 

Mašlovačka na marinádu

Když grilujete maso, nejspíš ho nakládáte do nějaké marinády a možná ho potíráte i během grilování. A když grilujete zeleninu na žulové desce, je dobré ji nejprve pomazat olejem, aby se zelenina nepřichytila. K potírání se dříve používaly mašlovačky (jinak také peroutky) ze svázaných husích či kachních brk. Taková poctivá mašlovačka z peří je skvělá, bohužel se z ní ale tuk hůře dostává a vůně koření z marinády se třeba už nikdy nezbavíte. To samé platí i pro štětce s nylonovými vlákny, z nichž se navíc ještě mohou vlákna uvolňovat na potíranou potravinu. My bychom doporučili silikonovou mašlovačku, kterou lze mýt i v myčce nádobí, veškerou mastnotu z ní snadno vymyjete a nepohlcuje ani pachy, můžete tedy s tím samým nástrojem potírat maso marinádou i pečivo mlékem a perníčky vejcem.

Pokud vás silikonový štětec na potírání nejen při grilování zaujal, najdete ho v našem e-shopu.

       Obrázek

Grilovací jehly

Kdo by neměl rád špízy? Vaše oblíbené druhy masa a zeleniny nakrájené na kousky velké tak akorát do pusy. Nejlepší jsou pochopitelně na grilu, mimo sezónu je ale můžete strčit do trouby a pořád si pochutnáte. Suroviny můžete pochopitelně napíchat na dřevěné špejle, ty se ale často lámou, hůře se s nimi manipuluje a bohužel mohou někdy i vzplanout. Stylové jsou špejle z bambusu, s těmi ale také musíte opatrně. Jistotou jsou kovové jehly na špízy – nezlomí se, díky spirálovitému tvaru maso ani zelenina nikam neklouže a můžete je bezpečně uchopit za koncové očko. Na rozdíl od dřevěných špejlí mají dlouhou životnost, snadno se udržují (stačí je omýt teplou vodou a čisticím prostředkem) a nepohlcují žádné pachy. Kromě toho vypadají elegantně a vaše hosty určitě potěší.
Jehly na špízy z pochromované oceli najdete také v našem e-shopu.

  

Mřížka na ryby

Pokud rádi grilujete ryby, určitě oceníte nerezovou mřížku. Kopíruje tvar rybího těla a je rozkládací, rybu do ní tedy jednoduše vložíte, zavřete a můžete opékat na grilu, otevřeném ohni nebo v troubě. Už se nemusíte bát, že se vám ryba během přípravy rozpadne na kousky. A navíc je grilování v takové mřížce velmi stylové! Rybu v ní dokonce můžete i podávat, a to bez ušpinění a popálení díky praktickému držadlu. Mřížka na rybu je vhodná také do trouby, využijete ji tedy i mimo grilovací sezónu. Je primárně určena na čerstvé ryby, vyzkoušet ale můžete i rybu zmraženou.
Nerezovou mřížku na pečení ryb naleznete zde.


Hliníkové grilovací tácky

Už se vám také stalo, že jste grilovali něco malého (třeba žampiony nebo malé kousky papriky) a propadlo to mřížkou grilu? Pokud s tím máte problém, pak doporučujeme pořídit si hliníkové grilovací tácky. Jsou vyrobeny ze silného alobalu, takže si dobře zachovávají svůj tvar. Jsou vroubkované, takže vám po nich nebude nic klouzat. Navíc mají ve dně otvory, které umožňují přístup vzduchu k ohni. Tácky se na grilu rychle ohřejí a teplo rozvádí rovnoměrně, po sejmutí z ohně zase brzy zchladne, takže se nespálíte. Navíc můžete ugrilované jídlo na těchto táccích i podávat, a pokud dáte pozor, aby se na nich nic nepřipálilo, můžete je používat i opakovaně.
Prodávají se hliníkové tácky obdélníkové a kruhové, my máme v e-shopu ty obdélníkové, a to v balení, které obsahuje tři kusy.


Lenka Ambrožová