Nejlepší špízy
Špízy jsou skvělá věc – na špejli zkombinujete všechno, co máte rádi, a ogrilujete. Trvá to jen pár minut a výsledek je ohromující. Na rozdíl od rozkrájeného plátku grilovaného masa je maso ze špízu opečené a ochucené ze všech stran, a je tedy mnohem chutnější i šťavnatější, protože se na grilu zbytečně nevysušovalo. Na špízy ale patří kromě masa i zelenina, můžete tam přidat sýr, krevety, žampiony i ovoce. Pokud stejně jako my milujete špízy a rádi byste se obohatili o nové skvělé recepty, pak jste na správné adrese.
Všimli jste si někdy toho, že děti také zbožňují špízy? Někdy dokonce některé suroviny jinak než ze špízu nejedí. Špízy jsou pro děti zábavné, pokud si dáte práci s pravidelným střídáním napichovaných ingrediencí a vytvářením barevných kontrastů mezi nimi. Díky tomu můžete svým ratolestem podstrčit obrovské množství zeleniny, protože právě ona je tou pestrobarevnou součástí pokrmu. Dalším důvodem, proč mají děti rády špízy, je to, že je jejich jídlo už předem nakrájeno a mohou jíst jen vidličkou.
Postup výroby špízů
Asi každý ví, jak se dělá špíz, pro jistotu vám to ale připomeneme. Špíz jsou vlastně různé suroviny nakrájené na velikost jednoho sousta, napíchnuté na špejli a opečené na grilu nebo v troubě. Prvním krokem tedy bude omytí surovin a nakrájení na kostky, případně jiné tvary. V případě masa počítejte s tím, že se vlivem tepla trochu zmenší. Když máme vše nakrájeno a pro lepší manipulaci nejlépe v oddělených nádobách pro každou surovinu, můžeme začít napichovat. K tomu využijeme klasické dřevěné špejle se špičkou, pokud špičku nemají, opatrně je nožem na jednom konci seřízneme. Moderní alternativou dřevěných špejlí jsou bambusové špejle, které jsou příjemné do ruky i na pohled. Pokud byste radši něco, co dlouho vydrží, pak zainvestujte do kovových jehel na špízy, které navíc bývají vybaveny praktickým očkem pro uchopení. A nyní zpět k napichování – když se to vezme kolem a kolem, nezáleží na tom, v jakém pořadí budete kousky napichovat, jistě se ale shodneme, že pravidelné střídání vypadá mnohem lépe než ledabyle napíchané suroviny. Když máme všechny špízy připravené, potřeme je olejem, do něhož jsme předem vmíchali koření – nejčastěji se používá grilovací, můžete ale zvolit například provensálské, koření na sýry, barbecue koření či si namíchat vlastní kořenicí směs podle tohoto článku. Špízy grilujeme nebo pečeme na plechu v troubě na 180°C, během přípravy v obou případech špízy několikrát pootočíme, aby byly rovnoměrně opečené ze všech stran. Hotové špízy přeneseme na talíř a stáhneme – špejli či jehlu postavíme kolmo na talíř, uchopíme vrchní konec, pod něj zaklesneme zub vidličky a pomalu s ní stahujeme opečené kousky dolů na talíř. Podáváme s kečupem, tatarkou, hořčicí, čatní, různými dipy apod.
Nejlepší recepty na špízy
A nyní, jako již tradičně, přichází čas na recepty pro inspiraci. Protože postup je pořád stejný, uvádíme pouze použité suroviny, a to bez daného množství, to necháme na vašem zvážení – berte v potaz především počet osob a také vaše preference, co se surovin týče.
Chalupářský špíz
-
Kuřecí/vepřové maso
-
Anglická slanina (kostky)
-
Špekáčky
-
Zelená a červená paprika
-
Cibule
-
Olej
-
Grilovací koření
Steakové špízy s bramborem
-
Hovězí přední
-
Krémové (hnědé) žampiony
-
Malé brambory – použijeme je vcelku
-
Olej
-
Sůl, pepř, sušený česnek, rozmarýn, oregano
Exotické krevetové špízy
-
Loupané krevety
-
Čerstvý ananas
-
Olej
-
Sůl, pepř, rybí omáčka, čerstvý koriandr
Špíz Zeleninová bomba
-
Červená a zelená paprika
-
Bílá a červená cibule
-
Cuketa
-
Lilek
-
Kukuřice (klas nakrájený na špalíčky)
-
Žampiony
-
Olej
-
Provensálské bylinky
Špízy ze sladkých brambor
-
Batáty
-
Anglická slanina (plátky)
-
Olej
-
Třtinový cukr, pepř, uzená paprika, špetka skořice
Lososové špízy
-
Čerstvý losos
-
Bio citrony (na měsíčky)
-
Olej
-
Sůl, rozmarýn
Špízy z kapustiček
-
Růžičková kapusta
-
Anglická slanina (plátky)
-
Olej
-
Sůl, pepř, oregano
Špízy Hawai
-
Čerstvý ananas
-
Šunka (plátky)
-
Červená paprika
-
Olej
-
Sůl, pepř
Špízy z toustového chleba
-
Toustový chléb (jen střídka, kostky)
-
Anglická slanina (plátky)
-
Čedar (nastrouhaný, na posypání)
-
Olej
-
Směs koření na brambory
Pozn.: Čedarem posypeme již opečený špíz, necháme krátce zapéct (neotáčíme) a podáváme.
Tofu špíz
-
Tofu
-
Sezamový olej
-
Kari pasta, kokosové mléko, limetková šťáva, chilli vločky, čerstvý koriandr
Špízy bez grilu
Aby byl náš výčet špízů úplný, je třeba říct, že špízy nemusí být jen grilované. Existují také špízy, které neprocházejí tepelnou úpravou a podávají se zastudena jako předkrm nebo pohoštění na oslavách a rautech. Jsme sice na webu o grilování, myslíme si ale, že by se vám i recepty na tyto špízy mohly hodit, třeba když bude zrovna venku pršet nebo vám dojde uhlí do grilu. Příprava studených špízů se liší pouze v tom, že se neopékají, jinak postupujte stejně.
Špíz Caprese
-
Cherry rajčata
-
Mozzarelové třešničky
-
Čerstvá bazalka
-
Olivový olej
-
Balzamikový ocet
Řecký špíz
-
Cherry rajčata
-
Okurka
-
Černé olivy
-
Feta
-
Olivový olej
Uzeninový špíz
-
Suchý salám dle vlastního výběru (může být i více druhů)
-
Pálivá klobása
-
Šunka
-
Sušená šunka
-
Sýr dle vlastního výběru
-
Nakládané cibulky
Ovocné špízy
Mezi studené špízy můžeme zařadit i špízy z ovoce, které jsou skvělou svačinkou pro děti. Můžete jim je zabalit do krabičky do školy, určitě jim zachutnají. K napichování na špejli se hodí téměř jakékoliv ovoce, které je dostatečně velké a pevné, i tropické druhy. Mezi ovoce můžete propašovat kousky sýra (např. mozzarelly nebo fety), aby byly špízy ještě zdravější.
Lenka Ambrožová