Poslední venkovní grilování
Máte po grilovací sezoně ještě zbytek dřevěného uhlí nebo plynu pro gril? Neskladujte ho, ale spotřebujte při posledním grilování! U rozpáleného grilu zima není, zahřát vás může i grog nebo svařené víno…
Počasí už je sice už chladnější a Vánoce se pomalu, ale neodbytně blíží, to ovšem neznamená, že nemůžete uspořádat ještě alespoň jedno poslední grilování. Nebude to už samozřejmě asi taková pohoda jako v létě, ale pokud vše dobře připravíte, určitě si to užijete. I podzimní grilování má svůj půvab…
Co nepodcenit při podzimním grilování
Při plánování grilování v tomto období je jedním z nejdůležitějších faktorů počasí. Předpovědi se mění pomalu ze dne na den, a spoléhat se ve středu na to, že sobotní odpoledne bude bez deště, větru a s přijatelnou teplotou, se příliš nedá. S deštěm a teplotou – nebo spíš chladem, - si ještě u grilování poradit dokážeme, s větrem je to horší. Pokud zvete přátele a v případě nepřízně počasí grilování nechcete rušit, měli byste mít vymyšlenou a připravenou „mokrou alternativu“. Ochranu před vodou poměrně snadno vyřešíte párty stanem nebo přesunutím grilu, stolu a sezení pod střechu verandy nebo altánu, případně pod nějaký jiný přístřešek.
S eventuelní nižší teplotou se vypořádáte teplejším oblečením a teplými nápoji, které můžete mít připravené v termosce. Příjemné teplo vydává i samotný rozpálený gril. Nic zcela jistě nepokazíte, když budou k dispozici i nějaké deky.
Podzimní grilování asi málokdo bude pořádat večer, ale pokud byste se náhodou rozhodli pro pozdější hodinu, musíte určitě zajistit i nějaké osvětlení. Stmívá se už poměrně brzy…
Zásady pro grilování na podzim
- Buďte připraveni na déšť, vítr a chlad
- Grilujte v odpoledních hodinách
- Podávejte teplé nápoje – grog, svařené víno
- Grilujte masa, která jsou rychle hotová
- Servírujte teplé a pikantní přílohy
Grilování v tomto ročním období asi nebude trvat tak dlouho jako v létě, kratší době by se mělo přizpůsobit i složení toho, co se bude grilovat. Vynechejte masa, která potřebují být na grilu delší dobu a soustřeďte se na klobásky a jiné rychle opečené lahůdky. Mnoho si jich navíc můžete připravit předem a uschovat je ve vhodné dóze. Přílohy mohou být v této době teplé a pikantnější.
Recepty pro poslední grilování
Nabízíme vám několik receptů pro podzimní grilování. Jsou rychlé a jednoduché, mnohé si můžete připravit předem a pak jen na grilu dokončit.
Uzené klobásky s pikantním přelivem
Rychlé, chutné, pikantní…
Suroviny
- uzené klobásy
- vepřové sádlo
- cibule
- česnek
- pepř a sůl
- pivo nebo bílé víno
Postup
Před začátkem grilování si připravíme přeliv. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka nebo na hrubo, oloupané stroužky česneku prolisujeme. V pánvi rozehřejeme sádlo, osmahneme na něm, přimícháme prolisovaný česnek, dochutíme pepřem a solí, podlijeme pivem nebo vínem a necháme krátce dusit. Přeliv přendáme do grilovací alobalové nebo kovové misky.
Klobásy grilujeme na roštu na středně rozpáleném grilu, během obracení je potíráme připraveným přelivem. Přeliv v grilovací misce necháme na okraji grilu, aby byl teplý.
Klobásky servírujeme pokapané zbylým přelivem, vhodnou přílohou je pečivo.
TIP: Klobásky je možné grilovat i nepřímou metodou přímo v misce s přelivem.
Burger s masem a sýrem na grilu
Vyzkoušená klasika, která nikdy nezklame
Suroviny
- mleté hovězí maso
- sýr gouda nebo chedar
- bylinkové máslo
- pepř a sůl
- žemle
Postup
Mleté maso dochutíme pepřem a solí a přidáme do něj na malé kostičky nakrájený sýr. Z masa vytvoříme placky a doprostřed dáme bylinkové máslo, které přikryjeme mletým masem. Masové placky by měly být ve velikosti, která odpovídá housce. Placky položíme na rozehřátý gril a grilujeme je 5 až 7 minut z každé strany. Grilované placky vložíme do rozkrojené housky. Podle chuti a fantazie do housky přidáme hořčici nebo kečup, salát, cibuli, ředkvičky nebo jinou vhodnou zeleninu.
TIP: Pikantnější maso získáme, když do něj vložíme např. kousek chilli papričky nebo ho s nějakým pálivějším kořením přímo smícháme.
Klobásy na domácím zelí s křenem
Ke klobásám patří zelí – a tohle je opravdu vydařené!
Suroviny
- klobásy
- bílé zelí
- křen
- ocet
- cukr
- slunečnicový olej
- pepř a sůl
Postup
Nejméně den před grilováním si připravíme zelí s křenem. Zelí nakrouháme a smícháme s najemno nastrouhaným křenem, přidáme olej a ocet, dochutíme cukrem, pepřem a solí. Ve vhodné nádobě – ideálně v kameninovém hrnci – zelí necháme alespoň 24 hodin uležet.
Grilování klobás není asi potřeba popisovat, ale můžete třeba vyzkoušet část klobás grilovat nakrájené v grilovací misce. Báječně se vypečou a prohřejí. Servírují se s chlebem, hořčicí a samozřejmě s připraveným křenovým zelím.
RADA: S křenem nemusíte šetřit, ale vždy by měla převládat hlavně chuť zelí
Italské kuřecí špízy
Grilovaná lahůdka v italském stylu
Suroviny
- kuřecí prsa
- mozzarela – tzv. třešničky
- cherry rajčátka
- olivový olej
- bazalka
- petrželka
- pepř – ideálně čtyřbarevný
- sůl – nejlépe mořská
Postup
Omyté a osušené kuřecí maso nakrájíme na menší přibližně stejné kousky. V misce s víkem smícháme olivový olej s jemně nasekanou bazalkou a petrželkou, dochutíme mletým pepřem. Nepřidáváme sůl!. Do marinády vložíme maso, misku uzavřeme a dáme to chladna, nejlépe přes noc.
Před přípravou špízů namočíme grilovací špejle alespoň na 30 minut do studené vody. Pak na ně střídavě napichujeme marinované kuřecí maso, mozzarellu a cherry rajčátka. Maso osolíme až krátce před položením špízu na gril. Grilování trvá 5 až 8 minut, špízy při něm obracíme.
Vhodnou přílohou je pečivo, ale mohou se podávat i pečené brambory, různé saláty, případně i těstoviny nebo rýže.
TIP: Místo kuřecího masa použijte krevety. Budete příjemně překvapeni nejen vzhledem špízu, ale i chutí.
Přejeme vám po všech stránkách vydařené asi už opravdu poslední letošní venkovní grilování. Příště vám poradíme, jaké jsou možnosti grilování v bytě.
Zdeněk Urban